Examenele naționale au debutat, pe 8 iunie, cu Bacalaureatul – evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, iar luni, 22 iunie, a început Evaluarea națională pentru elevii de clasa a VIII-a, cu proba scrisă la Limba și literatura română.
În acest context, reprezentanții structurilor MAI – IPJ, IJJ și ISU Brăila au organizat o activitate de informare în rândul părinților, la Școala Gimnazială ”Fănuș Neagu” din municipiu, parte integrantă din Campania Națională „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el! Niciun examen nu merită un copil pierdut!”.


Iar atitudinea părinților care așteptau tensionați la poarta școlii a evidențiat faptul că aceștia sunt, de cele mai multe ori, mai emotivi decât proprii copii. Recomandările pentru adulți, venite din partea reprezentanților MAI, au fost simple: să empatizeze cât pot de mult cu adolescenții, să îi asculte și să nu pună presiune pe ei, așa încât aceștia să aibă certitudinea că valoarea lor nu este definită de un rezultat și că familia le oferă sprijin total, indiferent de nota finală.
Această campanie dedicată părinților este o inițiativă complet nouă, un concept specific axat exclusiv pe sănătatea emoțională și prevenirea presiunii parentale extreme. Statisticile recente au arătat un nivel extrem de ridicat de stres, anxietate și episoade depresive în rândul elevilor de clasa a VIII-a și a XII-a în perioadele de examinare, inclusiv pe fondul relațiilor tensionate cu părinții.
Acțiunea de luni a fost coordonată de purtătorii de cuvânt ai instituțiilor organizatoare: subinspector Teodora Adelina Fătu, ag. Andra Turcu – IPJ Brăila; sg. maj. Rodica Balaban – IJJ Brăila; col. Ștefan Stoian – ISU ”Dunărea” Brăila.



