DNA o acuză pe fosta directoare a Spitalului Județean Brăila că a semnat mai multe contracte individuale cu ea însăși, dar și pentru alte persoane, prejudiciul total stabilit de către anchetatori fiind de aproape 600.000 lei
Medicul Delia Mihaela Râșnoveanu, fost manager al Spitalului Județean Brăila, a fost trimisă în judecată de DNA pentru abuz în serviciu și folosirea funcției pentru favorizarea unei persoane.
Conform G4Media, în perioada 2017-2023, aceasta ar fi semnat ilegal contracte de muncă cu timp parțial pentru sine și alte persoane, cauzând un prejudiciu total de peste 590.000 lei.
Râșnoveanu demisionase în octombrie 2023, la solicitarea lui Francisk Chiriac, președintele CJ Brăila, în urma scandalului pacientului găsit mort lângă gardul unității.
Dosarul se află acum pe rolul Tribunalului Brăila, urmând a fi stabilit primul termen de judecată. Spitalul Județean Brăila s-a constituit parte civilă în cauză pentru recuperarea prejudiciului, iar procurorii DNA au instituit sechestru asigurător pe unul dintre imobilele fostului manager.
Detalii complete sunt disponibile pe G4Media.


